Надавати чи НЕ надавити документи податківцям під час перевірки?!
Поглиблене занурення у тонкощі оподаткування може бути справжнім викликом для підприємців, особливо під час податкових перевірок. Давайте розглянемо аспекти, які стосуються прав контролюючих органів на отримання документів під час проведення перевірок та захисту прав платників податків в контексті практичних ситуацій.
Відповідно до п. 85.4 ст. 85 ПКУ, перевіряючі мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Відповідний запит на отримання копій документів має бути поданий посадовою (службовою) особою контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати закінчення перевірки.
Але чи не виглядає це положення так, ніби воно автоматично підозрює всіх платників податків у заниженні об'єктів оподаткування та несплаті податків? – питання риторичне.
Втім, важливо враховувати, що, згідно з Податковим кодексом України, вилучення оригіналів первинних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів забороняється, за винятком випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.
Деякі платники податків під час перевірок так хвилюються, щоб не дати зайвих документів контролюючому органу, що не дають нічого і, взагалі, не взаємодіють з перевіряючими, сподіваючись, що потім просто оскаржать ППР до суду.
Один із моїх клієнтів поділився своїми поглядами на цю проблему: «Надав багато документів - встановили багато порушень. Не надав документи - одне порушення: ненадання документів».
Гіпотеза цікава але це не зовсім відповідає реальності.
Згідно з п. 44.6 ст. 44 ПКК, у разі якщо до закінчення перевірки або до поданих установлені строки заперечень на акт перевірки платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Враховуючи судову практику, далеко не найкращим рішенням при перевірці є відмова платника податків від надання копій первинних документів, що підтверджують господарські операції, покладаючись при цьому на можливість надання таких документів у подальшому при проведенні процедури адміністративного чи судового оскарження.
На сьогоднішній день, є чимало судових рішень про відмову в задоволенні адміністративних позовів платників податків мотивованих тим, що позивач не надав до перевірки первині документи бухгалтерського обліку, чим порушив вимоги ст. 44 ПК України.
Щодо наданих ВЖЕ ДО СУДУ первинних документів бухгалтерського обліку, суди зазначають, що в таких випадках позивач діяв недобросовісно та з власної волі не скористався правом надати первинні документи бухгалтерського обліку контролюючому органу, тому надані до суду первинні документи бухгалтерського обліку не є належними та допустимими доказами у розумінні ст. 73, 74 КАС України.
Тож, до питання надання/ненадання документів при перевірці слід підходити виважено.
Ось кілька корисних порад, які можуть допомогти Вам раціонально взаємодіяти з контролюючими органами та зберегти стабільність вашого бізнесу під час податкових перевірок:
1. Завірені копії документів зазначені у запиті податкової краще надавати перевіряючим по опису;
2. Не надавати документи, які перевіряючі не просили (окрім документів, що підтверджують вашу позицію щодо того чи іншого питання перевірки);
3. Не надавати документи, що не повʼязані з предметом перевірки;
4. Не залишати перевіряючих наодинці з оригіналами документів.